FAQ

Fotowoltaika- Czym jest NET-BILING?

Net biling to nowy system wsparcia dla instalacji prosumenckich przyłączanych do sieci OSD po 01.04.2022. Net-billing polega na wartościowym, a nie ilościowym rozliczeniu produkcji energii. Prosument sprzedaje nadwyżki po określonej cenie, z kolei za energię płaci taką samą stawkę jak pozostali odbiorcy, a do tego musi uiścić opłaty dystrybucyjne. Zasady: a) okres trwania umowy – 15 lat, b) prosument sprzedaje nadwyżki energii wprowadzanej do sieci po średniomiesięcznej cenie z Rynku Dnia Następnego (od 01.07.2024 w oparciu o ceny godzinowe), c) brak bilansowania energii, za energię płaci się stawkę określoną w umowie z OSD, d) system opiera się na depozycie prosumenckim, czyli koncie zasilanym wartością energii elektrycznej wprowadzonej do sieci przez prosumenta, zgromadzone na depozycie środki prosument może wykorzystać na zakup energii, e) środki na depozycie gromadzone są przez 12 miesięcy, niewykorzystane nadwyżki zostaną zwrócone (zwrot nie może przekroczyć 20% wartości energii wprowadzonej do sieci w danym miesiącu kalendarzowym), f) zwrot nadwyżek zwolniony z obowiązku odprowadzania podatku dochodowego PIT, akcyzy i VAT.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej przyłączonej przed 01.04.2022- czy tracę system opustów?

NIE! Rozbudowa takiej instalacji nie wiąże się z automatycznym przejściem na nowe zasady roliczeń, aczkolwiek każdy ma możliwość dobrowolnej zmiany zasad rozliczania energii np. aby uzyskać dofinansowanie z programu mój prąd 4.0.

Czy warto przejść z systemu opustów na NET-BILING?

Z racji na brak ilościowego rozliczania energii w net billingu, bardziej opłaca się pozostać przy starym systemie wsparcia, gdyż daje on nam szybszy i łatwiejszy do wyliczenia czas zwrotu inwestycji, oraz brak konieczności dbania o jak największą auto konsumpcję produkowanej energii

Czy warto wykonać instalację fotowoltaiczną po 01.04.2022?

TAK! Przemawiają za tym rosnące ceny energii elektrycznej, a sama instalacja zaopatrzona dodatkowo w system zarządzania produkowaną energią pozwalająca zwiększyć auto konsumpcję produkowanej energii w połączeniu z możliwością skorzystania z nowej edycji programu mój prąd sprawi iż czas zwrotu inwestycji nie powinien być dłuższy niż 8-9 lat, przy żywotności instalacji na poziomie 25 lat.

Mój Prąd 4.0. Dla kogo? Jaka jest wartość dofinansowania?

Z nowej edycji programu mogą skorzystać prosumenci którzy wykonali instalację fotowoltaiczną nie wcześniej niż 01.02.2020, przy czym muszą rozliczać produkowaną energię w nowym systemie rozliczeń: NET- BILINGU. Max. wartość dofinansowania w tym programie to nawet 20 500 PLN (przy realizacji instalacji fotowoltaicznej wraz z systemem zarządzania energią, magazynem energii oraz buforowym zasobnikiem ciepła na cele C.W.U.)

Pompa ciepła- co to takiego?

Pompa ciepła to urządzenie za pomocą którego możemy kompleksowo ogrzewać i chłodzić dom, oraz przygotwać wodę do celów C.W.U., a dzięku układowi opartemu o sprężarkę ilość energii elektrycznej potrzebnej do wytworzenia energii cieplnej jest nawet 5 razy mniejsza niż w przypadku systemów opartych o grzałkę elektryczną, kable grzewcze czy elektryczne piece indukcyjne.

Po co mi Pompa Ciepła?

Pompa ciepła to kompleksowe rozwązanie pozwalające w 100 % zastąpic dotychczasowe źródło ciepła w budynku, ponad to dzięki technologii pozwalającej na odzyskanie energii z otoczenia nawet przy niskich temp. zewnętrznych jest to źródło o podwyższonej enektywności energetycznej zapewniające tanią i ekologiczną energię cieplną.

Czy przy temp. - 25 st. C Pompa Ciepła da radę ogrzać budynek?

TAK! Dobrze dobrana pompa ciepła nie będzie miała problemów ogrzać budynku nawet w największe mrozy.

Czy muszę doglądać i pilnować parametrów pracy Pompy Ciepła tak jak się to robi w przypadku starych pieców?

Praca Pompy Ciepła jest bezobsługowa, więc urządzenie samo będzie pilnować raz zadanych parametrów, przy czym Inwestor ma możliwość wglądu do parametrów pracy urządzenia, oraz ich zmiany w określonym zakresie w przypadku gdy uzna, że jest mu za zimno, lub za gorąco. Samo sterowanie odbywa się za pomocą aplikacji na telefonie lub na panelu sterowania w urządzeniu.

Czy Pompa Ciepła wymaga okresowych przeglądów?

Tak, producenci tych urządzeń wymagają przeglądu realizowanego raz w roku, który wykonywany jest przez autoryzowany serwis producenta i jest on wymagany przez cały okres gwarancji. Ponad to zalecane jest by Inwestor monitorował stan zewnętrznych filtrów odmulaczy, co pomoże uniknąć ich zapchania.

Mam świeżo założoną instalację solarną- czy mogę z niej korzystać  w układzie z Pompą Ciepła?

Tak, ale pod warunkiem podłączenia obydwu tych układów do zbiornika C.W.U. z dwoma niezależnymi wężownicami o odpowiednio dużej powierzchni wymiany ciepła. Niestety często zdarza się tak, że obecnie zastosowany zasobnik C.W.U. mimo iż jest prawie nowy nie posada odpowiedniej wężownicy tj. z powierzchnią wymiany 0,2 m2 na każdy 1 kW mocy cieplnej, przez co nie można z niego skorzystać.

Dlaczego potrzebujemy wężownicy o tak dużej powierzchni wymiany ciepła?

Jest to wymóg stawiany przez producentów wymagany do zachowania gwarancji na Pompę Ciepła, ponieważ zbyt mała powierzchnia może doprowadzić do nieodpowiedniej pracy urządzenia lub jego uszkodzenia.

Jak dobrać wymaganą moc Pompy Ciepła?

Dobór mocy grzewczej pompy ciepła nie jest tak skomplikowany jak by mogło się wydawać. Dla budynków nowobudowanych wystarczy odszukać w projekcie budowlanym odpowiednią wartość zapotrzebowania na energię cieplną na cele C.O. i C.WU., z kolei przy budynkach już istniejących nasz projektant przeprowadza wywiad z klientem, który powinien być zorientowany w jaki sposób zastał wybudowany budynek, oraz jakie materiały zostały użyte podczas budowy. W przypadku gdy Inwestor nie potrafi określić wymaganych wartości pozostaje zlecenie przeprowadzenia audytu energetycznego firmie zewnętrznej.

 

telefon Zadzwoń zapytaj o Dofinansowanie
539 291 385 // 518 471 456
email Wyślij zapytanie o Dotację
biuro@lub-eko.pl